RÓŻNICE MIĘDZY HAND LETTERINGIEM, KALIGRAFIĄ A TYPOGRAFIĄ

hand lettering-kaligrafia-typografia

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, czym jest hand lettering, a czym kaligrafia? Albo co jest klasyfikowane jako typografia? Choć niektórzy używają tych terminów zamiennie, zdecydowanie może to wywoływać pewne zamieszanie wśród osób, które nie mają żadnego doświadczenia z tymi pojęciami. Przedstawię Ci moje definicje wraz z przykładami, które pomogą Ci zapamiętać różnice między nimi.

 

HAND LETTERING

Mówiąc najprościej, hand lettering jest sztuką rysowania liter przy użyciu ołówka lub długopisu, a często również linijki, która pozwala uzyskać stałą wielkość liter. Hand lettering daje twórcy ogromne pole do popisu i wykazania się kreatywnością. Litery, słowa i frazy nabierają indywidualnego charakteru i tworzą unikalne kompozycje.

Zastosowanie hand letteringu jest niezwykle szerokie: od różnego rodzaju projektów (takich jak logo firmy, reklamy czy ilustracje internetowe), przez plakaty, po T-shirty. Możliwości niemal nieograniczone.

Jedną z jego wielu zalet jest indywidualność – hand lettering pomaga stworzyć unikalne i spersonalizowane dzieło.

  hand lettering     hand lettering

 

KALIGRAFIA

„Kaligrafia” to wyraz pochodzący od greckich słów kalos (piękny) i grafo (piszę). To sztuka pisania liter, która jest jedną z najbardziej tradycyjnych form pisania.

Kaligrafia polega na tworzeniu grubych i cienkich linii dzięki różnicowaniu stopnia nacisku. Pionowe linie liter idące w dół są grube, a te kierujące się w górę – cienkie i lekkie. Kaligrafia stawia nacisk przede wszystkim na estetykę komponowanych liter i układów literniczych wykonywanych ręcznie. Jest zwykle tworzona przy użyciu pióra o ściętej stalówce.

Kaligrafię niedawno odkryto na nowo i nazwano „nowoczesną kaligrafię”. Podąża ona za tymi samymi regułami co tradycyjna kaligrafia, jednak dodaje nowoczesne elementy i wykorzystuje zróżnicowane narzędzia.

kaligrafia  kaligrafia

 

TYPOGRAFIA

Typografia zajmuje się budową znaków i układaniem z nich tekstów zarówno w druku tradycyjnym, jak i na monitorze. Krótko mówiąc, typografia to umiejętność posługiwania się literami lub innymi znakami drukarskimi.

Słowo „typografia” bywa zamiennie używane ze słowem „liternictwo”; niesłusznie, ponieważ liternictwo to projektowanie i wykonywanie liter.

   typografia   typografia

Niektórym osobom różnica między hand letteringiem, kaligrafią a typografią może wydawać się mało ważna, ale jeśli jesteś zainteresowany nauką hand letteringu, istotne jest, abyś wiedział, czym różnią się powyższe terminy.

Mam nadzieję, że ten post okazał się przydatny i że lepiej rozumiesz różnicę między hand letteringiem, kaligrafią a typografią. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, daj znać w komentarzu poniżej.

6 Responses

  1. Dawiwid pisze:

    Kaligrafuje już od nieco ponad roku i właśnie zostałem uswiadomiony jak duzo ‘byków’ na instagramie w swoich hashtagach potrafiłem zrobić 😀 dzieki za lekcje!

  2. Pardon pięknie. Czekam z utęsknieniem zawsze na nowe posty. Zainspirowałaś mnie do trenowania pisma.

  3. xmadziax4 pisze:

    Cudne są te napisy. Instagram: xmadziax4

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *