KSIĄŻKA O KALIGRAFII- “Mastering Copperplate Calligraphy”

ksiazka do kaligrafii

Przez ostatnie kilka miesięcy swój wolny czas spędzam na nauce kaligrafii. Internet to główne miejsce, gdzie szukam inspiracji. Ostatnio odkryłam, że istnieje dużo książek poświęconej tematyce kaligrafii i hand letteringu. W dzisiejszym poście chciałabym przedstawić jedną z nich: „Mastering Copperplate Calligraphy”. Książka jest w języku angielskim. Można ją zakupić w księgarni internetowej Book Depository. Wysyłka jest darmowa na cały świat.

Pozwolę sobie zacząć od stwierdzenia, że dzięki tej książce zrobiłam pierwsze kroki w kaligrafii w stylu kursywy angielskiej (ang. copperplate), a moja książka jest pełna plam tuszu, ponieważ cały czas leży blisko moich arkuszy ćwiczeń na moim biurku.

Eleanor Winter jest znakomitą nauczycielką kaligrafii, która opublikowała kilka książek na temat kroju pisma zwanego copperplate i italic. Mastering Cooperplate Calligraphy opisuje wszystkie niezbędne zasady stylu copperplate, a także na co trzeba zwrócić uwagę, aby osiągnąć piękne kształty liter. Polecam sięgnąć po tą książkę, ponieważ zawarte w niej informacje pomogą lepiej zrozumieć i pogłębić wiedzę na temat cooperplate.

Książka może być nieco starodawna, została napisana w 1986 roku przed erą komputerów, więc niektóre z metod przedstawione w książce opierają się na technikach ręcznych. Na przykład: nie wydaje mi się, że osoby uczące się kaligrafii w dzisiejszych czasach sami tworzą arkusze przy użyciu ołówka i linijki. Mamy ten luksus, że możemy wydrukować arkusze dostępne w Internecie. Polecam stronę IAMPETH, gdzie znajduje się wiele różnych rodzajów arkuszy. Jednak nadal dobrze znać te techniki lub przynajmniej mieć odniesienie w przypadku, gdy trzeba ich użyć.

PODSTAWOWE POCIĄGNIĘCIA I ELEMENTY LITER

W książce przedstawiona metoda nauki kaligrafii z mojego doświadczenia jest bardzo skuteczna. Technika polega na nauce liter pod względem grup liter, które są do siebie podobne kształtem, a nie nauki alfabetu od A do Z. Pomaga to zrozumieć, jak konstruować litery i tworzyć wyrazy bardziej harmonijnie. To co lubię w tej książce to to, że pokazuje (z obrazkami) typowe błędy na które trzeba zwracać uwagę, od podstawowych kresek do bardziej skomplikowanych liter. W tej książce znajdziecie również szczegółowe instrukcje ćwiczeń, które pomogą w nauce między innymi jak łączyć litery pisząc słowa. Książka też pokazuje kilka odmian pisania danych liter.

elementy liter

PISANIE

W drugiej części autorka pokazuje, jak pisać dłuższe teksty i jak zmieniać wielkość liter. Przedstawia również podstawowe zasady tworzenia cytatów i zastosowania kaligrafii w zaproszeniach i adresowaniu kopert. Wszystko prezentowane jest w bardzo tradycyjny sposób. W książce nie znajdziecie żadnych nowoczesnych pomysłów, np. na okrągłe czy faliste układy.

Jedyne co książka nie może dostarczyć to informacji zwrotnych, które dostaje się od nauczyciela podczas nauki. Jednak studiowanie każdej litery krok po kroku jest wciąż ważnym elementem w procesie nauki pięknego pisania, dlatego książka jest idealna do tego celu.

Jestem przekonana, że warto zacząć naukę kaligrafii od zaznajomienia się z podstawowymi zasadami, dlatego polecam tą książkę wszystkim, którzy zaczynają swoją przygodę z kaligrafią. Jest to wyczerpujący i szczegółowy poradnik, do którego możecie wrócić po latach. Po opanowaniu podstaw, można zacząć eksperymentować i stworzyć swój własny, unikalny styl.

Mastering Copperplate Calligraphy doskonale uczy prawidłowych zasad i poszczególnych kształtów liter. Do nauki można wykorzystać tradycyjna stalówkę, ale doskonale się również nadadzą pisaki pędzelkowe. Zapraszam do przeczytania postu Pisaki do brush calligraphy”, gdzie, przedstawiam moje ulubione pisaki. Poniżej przedstawiam kaligrafię copperplate za pomocą pisaka pędzelkowego Pentel Fude Touch Sign.

copperplate pisakiem pędzelkowym

Co myślisz o stylu copperplate? Czy kiedykolwiek próbowaliście tego stylu? Zostaw komentarz poniżej.

Pozdrawiam,

Marta

Free Delivery on all Calendars at the Book Depository

 

2 Responses

 1. Małgosia K. pisze:

  A czy możesz polecić jakąś podobną pozycję w języku polskim albo francuskim?

  • Marta Wińska pisze:

   Cześć,

   Dziękuję za komentarz. Niestety, ale nie znalazłam jeszcze żadnej książki o copperplate w języku polskim.

   Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *