JAK TRZYMAĆ PISAK PĘDZELKOWY DO BRUSH CALLIGRAPHY

20170408_094118

Utrzymanie kontroli nad pisakiem pędzelkowym jest niezbędne, kiedy zaczynacie przygodę z brush calligraphy. Na początku możecie nie wiedzieć, w jaki sposób trzymać pisak, kontrolować swoje ruchy i ułożyć swoje ciało, ramiona i ręce.

Najtrudniejsze jest znalezienie tego, co najlepiej działa w Waszym wypadku. Nawet jeżeli podzielę się z Wami moimi wskazówkami na temat tego, jak trzymać pisak i w jaki sposób nim pisać, spróbujcie znaleźć alternatywne metody, które również zadziałają. Kluczem do sukcesu jest eksperymentowanie, uczenie się i ćwiczenie.

PISAK PĘDZELKOWY A PIÓRO DO TRADYCYJNEJ KALIGRAFII

Pisak pędzelkowy jest doskonałym narzędziem w nauce kaligrafii, ponieważ o wiele łatwiej go używać niż tradycyjne pióro do kaligrafii. Pisak i pióro różni sposób, w jaki je trzymamy.

Pióro do tradycyjnej kaligrafii należy trzymać w ściśle określony sposób, dlatego możecie mieć z tym problem. Oprócz tego musi być tak pochylone, aby pionowe kreski (pociągnięcia idące w dół podczas pisania) biegły równolegle do końcówki pióra. Ta umiejętność wymaga sporo praktyki.

Z kolei pisak pędzelkowy będzie pisał niezależnie od sposobu, w jaki go trzymamy. Najważniejszym aspektem podczas pisania jest skupienie się na kącie, jaki tworzy końcówka pędzelka – powinna być ustawiona w taki sposób, aby można było stosować różną siłę nacisku i tworzyć zarówno cienkie, jak i grube kreski, które definiują kaligrafię.

Jeżeli pisak będziemy trzymać pod kątem prostym w kierunku sufitu, nie uzyskamy ani cienkich, ani grubych kresek, lecz kreski o takiej samej szerokości, które uzyskalibyśmy, korzystając ze zwykłego markera. Oczywiście nadal możemy tworzyć piękne pismo, ale niekoniecznie kaligrafię. Warto pamiętać, że trzymanie niektórych pisaków pędzelkowych pionowo powoduje strzępienie ich końcówek.

JAK TRZYMAĆ PISAK PĘDZELKOWY DO BRUSH CALLIGRAPHY

TRZYMANIE PISAKA PĘDZELKOWEGO

Istnieją różne sposoby trzymania pisaka pędzelkowego, którym chcemy stworzyć brush calligraphy. Pisak może być trzymany tak jak tradycyjny długopis lub zupełnie inaczej (ale należy wówczas pamiętać o zachowaniu odpowiedniego kąta).

Odkryłam, że kluczem do pisania pisakiem pędzelkowym jest skupianie się na kącie, jaki tworzą pisak z kartką. Upewnijcie się, że wybrany przez Was sposób trzymania pozwoli Wam stosować zróżnicowane siły nacisku podczas pisania.

JAK TRZYMAĆ PISAK PĘDZELKOWY DO BRUSH CALLIGRAPHY

USTAWIENE RĄK I RAMION PODCZAS PISANIA

Jeżeli kiedykolwiek uczęszczaliście na lekcje rysunku, może zapoznaliście się z używaniem podczas rysowania całej ręki zamiast tylko nadgarstka.

Ta sama koncepcja może być stosowana w brush calligraphy. Korzystanie z całego ruchu ramienia, zamiast tylko palców i nadgarstka, pozwala pisać bardziej naturalnie. Zapomnijcie o sposobie, w jaki piszecie na co dzień. Próbujcie ograniczać ruchy palców i nadgarstka i wykorzystywać całe ramię, a uzyskacie gładkie i spójne pociągnięcia. Wymaga to na pewno więcej praktyki.

Dążcie do celowo kontrolowanego ruchu. Nie martwcie się, jeśli na początku Wasze dłonie będą się chwiały lub nie osiągniecie takich efektów, jakie chcieliście osiągnąć. Skupcie się na wypracowaniu dobrych nawyków, aby dzięki solidnym fundamentom uczyć się efektywnie.

Jak podkreślałam w poprzednich postach, nie spieszcie się podczas nauki. Ćwiczcie i w kółko piszcie alfabet, ale bądźcie świadomi sposobu, w jaki trzymacie pisak.

Zachęcam Was do regularnego dzielenia się swoimi postępami, dzięki czemu również inni będą mogli obserwować Wasz rozwój i zobaczyć Wasze postępy. Kto wie, może zainspirujecie kogoś innego do spróbowania brush calligraphy? Oznaczajcie swoje prace na Instagramie hasztagiem #literografia, abym i ja mogła je podziwiać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *