PODSTAWOWE AKCESORIA I MATERIAŁY DO BRUSH CALLIGRAPHY

narzedzia do brush calligraphy

„Jakich akcesoriów i materiałów potrzebuję do nauki brush letteringu?” – to najważniejsze pytanie, które słyszę od osób chcących uczyć się tego rodzaju kaligrafii. Moja odpowiedź brzmi: na początku jedyne, czego potrzebujecie, to pisaka z końcówką pędzelkową i papieru. Oczywiście wymieniam też inne przedmioty, które pomagają w pisaniu, takie jak linijka, ołówek czy gumka.

W tym poście opiszę narzędzia, które polecam wszystkim początkujących (ale nie tylko). Zaznaczam, że przedstawię Wam tylko te narzędzia, które przetestowałam.

 

PISAKI DO BRUSH CALLIGRAPHY

Aby stworzyć brush calligraphy, potrzebny jest specjalny pisak z końcówką pędzelka. Taki pisak posiada elastyczną końcówkę, która pozwala uzyskać linie o różnych szerokościach – w zależności od siły nacisku i kąta pisaka do papieru.

Na początek polecam zaopatrzyć się w pisak Tombow Fudenosuke z miękką lub twardą końcówką. Polecam również pisak Pentel Fude Touch Sign. Obydwa są wielkości zwykłych długopisów, dlatego łatwo je utrzymać. Końcówka pędzelkowa jest mała, więc łatwo ją kontrolować.

Bardzo dobrym pisakiem jest również Tombow Dual ABT, który posiada większą końcówkę niż wyżej wspomniane i jest nieco większy od tradycyjnych długopisów.

pisaki do brush calligraphy

 

PAPIER

Najlepszy papier to papier gładki. Moim ulubionym jest papier w formie notesu Rhodia. Najczęściej używam dwóch – w kropki i w kratkę.

Innym papierem, tańszym i łatwiejszym do kupienia, jest papier do drukarki laserowej.

Dużą zaletą pisaków do brush lettering jest ich trwałość. Choć nie wymagają one szczególnego rodzaju papieru, lepiej unikać papieru o szorstkiej powierzchni, która może uszkodzić pisaki.

papier do brush calligraphy

 

INNE NARZĘDZIA

Jak wspomniałam wcześniej, istnieją inne narzędzia, które mogą być przydatne w brush calligrapy. Należą do nich: linijka, ołówek, gumka i light pad, czyli podświetlana deska kreślarska. Linijka, ołówek i gumka przydadzą się do rysowania linii pomocniczych, a light pad świetnie w przerysowywaniu projektów.

 

STANOWISKO PRACY

Warto wspomnieć również o stanowisku pracy, które powinno składać się z wygodnego fotela, płaskiej i równej powierzchni biurka oraz dobrego oświetlenia. Pamiętajcie: niewłaściwe stanowisko pracy może stać się przyczyną bólu kręgosłupa i innych dolegliwości!

To są moje rekomendacje dla osób, które zaczynają uczyć się brush calligraphy, i obejmują jedynie podstawy.

Dajcie znać w komentarzach poniżej:

Czy jesteście początkujący w brush calligraphy?

Czego więcej chcielibyście się dowiedzieć?

Czy korzystaliście z jakichkolwiek narzędzi przedstawionych powyżej?

Pozdrawiam,

Marta

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *