OSZUKANA KALIGRAFIA (ang. fake calligraphy)

W dzisiejszym poście przedstawię Wam krok po kroku, w jaki sposób wypracować styl w kaligrafii bez konieczności opanowywania tak trudnej techniki.

Lubię wygląd nowoczesnej kaligrafii. Wszystkie litery wirują i żadna z nich nie wydaje się jednolita. Trzeba jednak dużo ćwiczyć, aby nabyć tę umiejętność. Gdy kupiłam wspaniałą książkę – „Modern Calliraphy” Molly Suber Thorpe – i dostałam od męża długopisy do kaligrafii, myślałam, że opanuję ją w weekend. Myliłam się! Jest to rzemiosło, które wyraźnie wymaga lat – i lat – praktyki.

Bywam trochę niecierpliwa, więc pomyślałam, że mogę spróbować „oszukanej” kaligrafii (ang. fake calligraphy). W zasadzie jest to napis sporządzony długopisem, który wygląda jak wykaligrafowany.

Na początku warto spędzić trochę czasu, aby wybrać odpowiednie długopisy. Istnieje wiele rodzajów, dlatego polecam Wam wypróbować kilka z nich i zdecydować, które najbardziej Wam odpowiadają.

W tym tutorialu używam cienkopisu Sharpie. Odpowiednie są również długopisy żelowe (oferowane w różnych kolorach), ponieważ mają gładką końcówkę, dzięki której pisanie staje się wygodne i łatwe. Przydadzą Wam się również ołówek i gumka.

Przed zajęciem się oszukaną kaligrafią należy pamiętać, że tradycyjne pióra do kaligrafii dają różną grubość kresek. Linie idące w dół muszą być pogrubione, natomiast te biegnące w górę muszą pozostać cienkie.

Postanowiłam, że zacznę ze słowem, które jest łatwe do napisania: hello.

Pierwszym krokiem jest napisanie słowa ołówkiem. Jeśli czujecie się pewnie, pomińcie ten krok. Podczas wykonywania tej czynności należy pamiętać, aby litery były wystarczająco rozciągnięte. Zwróćcie na to uwagę także wtedy, kiedy długopisy kierujecie w dół.

olowek

Następnie nakreślamy wyraz przy użyciu cienkopisu. Gdy robiłam  ten krok, stwierdziłam, że czegoś brakuje, dodałam zatem małą pętelkę na początku i na końcu wyrazu.

dlugopis

Potem trzeba pogrubić wszystkie linie liter biegnące w dół podczas pisania i dorysować drugą linię z zewnętrznej strony każdej litery.

dlu

Na koniec wypełnijcie litery pisakiem. Do tej czynności można również wykorzystać grubszy cienkopis lub mazak. Po całkowitym wysuszeniu atramentu wygumkujcie ołówek.

final

Nie musicie mieć najpiękniejszego pisma na świecie, aby wykonać oszukną kaligrafię. Jeśli nie lubicie swojego pisma, wystarczy ćwiczyć. Poszukujcie zróżnicowanych stylów w Internecie i czerpcie z nich inspiracje. Zwracajcie uwagę na to, jak powstają litery i w jaki sposób je łączyć. Znajdźcie odpowiedni długopis i ruszajcie do tworzenia własnych unikalnych projektów!

10 Responses

 1. Emila pisze:

  Super blog! Nie mogę doczekać się kolejnych wpisów 🙂 Od jak dawna się tym zajmujesz?

  • Marta Wińska pisze:

   Witam Cię Emila na moim blogu i dziękuję za komentarz.
   Hand letteringiem zajmuję się od mniej wiecej roku. Zawsze ciągneło mnie do robienia czegoś kreatywnego. Próbuję różnych technik pisania/rysowania liter. Zachęcam Cię do odwiedzenia mojego konta na Instagramie @literografiapl. Jeżeli sama tworzysz hand lettering oznacz swoje prace hasztagiem literografia, abym mogła i ja je podziwiać.
   Pozdrawiam.

   • Liadanek pisze:

    Zupełnie jakbym czytała o sobie, odkąd pamiętam pociąga mnie tworzenia, nie wyobrażam sobie życia bez tego, choć w ostatnich latach skupiłam niemal całą uwagę na dzierganiu. Jakiś czas temu jednak odkryłam brush lettering i postanowiłam założyć bullet journal, dzięki któremu mogę w miarę na bieżąco praktykować hand lettering.
    Marzy mi się by pewnego dnia nauczyć się pięknie pisać także piórem, ale wierzę że praktyka czyni mistrza.

    • Marta Wińska pisze:

     Prowadzenie bullet journal to idelane rozwiązanie do ćwiczeń hand letteringu. Codzienna praktyka, chociażby 15 minut dziennie pomaga w byciu lepszym. W ten sposób rozwijamy pamięć mięśniową.

 2. paulina @pola.dembola pisze:

  Na chwilę obecną oszukiwanie wychodzi mi najlepiej😍

 3. fake_beautyy33 pisze:

  Wow, jak pięknie! Sama chciałabym tak ładnie pisać, może właśnie ten blog mi trochę pomoże. Widzę, że masz łatwo i prosto wyjaśnione o co chodzi. Bardzo mi się to podoba 🙂 obserwuję Cię również na instagramie jako: fake_beautyy33

 4. Marta pisze:

  Ja też zapalałam miłością do kaligrafii i od kiedy odkryłam faux calligraphy ciężko mi ruszyć dalej:) ciekawa jestem bardzo tombowow i rhodii:) moj konto na IG: szopkamarta

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *